Založ si blog

Kde sme po novembri r. 1989

My čo sme prežili roky 70 a 80 už s normálnym vnímaním, môžeme porovnávať podľa vlastných skúseností. Takisto sú dostupné štatistické údaje o cenových reláciách a priemerných platoch – pokiaľ sú prezentované objektívne v súvislostiach, výsledok je nespochybniteľný.

V novembri 1989 najviac vadila protagonistom  cenzúra, či tzv. nesloboda. Porovnajme si to s dneškom – skúste niekde verejne tvrdiť (máte vlastný názor), že režim pred majetkovým prevratom v novembri 1989 bol lepší, ako ten dnešný; alebo skúste povedať, že chcete mier na Ukrajine a aby sa neposielali žiadne zbrane ukrajinskému režimu – a už vám hrozí riziko, že vás obvinia a takéto názory sú v režimových médiách neprípustné, ani diskusie a ani polemika

Tak aký je rozdiel? Jedine ten, že sme mali ĎALEKO lepšie školstvo, zdravotnú starostlivosť, poľnohospodárstvo v porovnaní s tým, čo máme dnes. Ceny potravín, keď si premietneme Eurá za Kčs, sú obdobné. Akurát, že dnes sú platy v priemere cca 1100 €, v roku 1989 to bolo cca 2900 Kčs. Tak kde sme sa za 33 rokov dostali? Hlboký mravný úpadok spoločnosti, devastácia školstva, zdravotníctva, výrobnej sféry – hlavne poľnohospodárstva; ani tak proklamovaná sloboda neexistuje, cenzúra pracuje na plné obrátky, tzv. režimové médiá poskytujú okrem manipulácií a propagandy, iba reklamy, balast, nedočítate sa a ani nemôžete počúvať, či pozerať aspoň náznak objektívneho podania nejakej udalosti – vždy je to podfarbené manipuláciou.

Jediné, čo je lepšie, sú technologické výdobytky ako mobily, internet, počítače – teda technologický pokrok. Lenže vývoj spoločnosti degraduje, čo dokazuje niekoľko smrtiacich vojen v Iraku, Juhoslávii, Sýrii, teraz na Ukrajine. Aké mocnosti a s akým vládnym systémom sa na nich podieľali, či ich vyprovokovali, je jasné.

Nie sme na tom lepšie, ako sme boli v roku 1989, úpadok a devastácia spoločnosti sa od tých rokov vinie ako červená niť. Nedá sa nespomenúť, s akou nádejou ľudia všeobecne prijali zrušenie Varšavskej zmluvy, odsun vojsk VZ, tešili sme sa, že konečne nastane trvalý mier, nebudú v Európe žiadne pakty a ajhľa ako to dopadlo: NATO sa šírilo a šíri ako mor na východ, naši predstavitelia podpíšu okupačnú zmluvu s USA bez prihliadnutia k názoru väčšiny občanov, vojnová štvavá hystéria je hnacím motorom konania a rétoriky našich niektorých vládnych predstaviteľov, vrátanie tzv. prezidentky.

Sem sme sa dopracovali po 33 rokoch od tzv. nežnej.

 

Manipulácia médií

24.09.2023

V tomto predvolebnom čase sme svedkami frontálneho útoku médií na základne atribúty demokratického štátu. V každej, alebo skoro každej predvolebnej relácií, televíznych debatách, článkoch apod., nám vyskakuje jedna – médiami preferovaná – strana PS. Pritom sa v parlamente nenachádza. Rôzne agentúry robia prieskum volebných preferencií, spriazneným [...]

Dvojtvárnosť

04.07.2023

Stala sa tragická udalosť, kedy zavraždili mladú matku. Keď sa vynorili okolnosti ohavného činu, v normálnom človeku to začne vrieť – obrovská disproporcia pri informovaní novinármi – tí sú jasní, oni naháňajú senzácie, aj keď tragické. Lenže, jasne sa tu ukazuje zlyhanie štátnych orgánov a nie prvý krát a zodpovední sú ticho, mlčia, maximálne – [...]

Mzdochy

22.09.2021

Čítal počúval som o mzdochách. Podľa nemenných pravidiel logického usudzovania, definícia pojmu mzdochy je ako „vyšitá“ na prestitútov denníka N, SME, Aktualít, aj iných vlastizradných plátkov. Nejde normálne rozmýšľajúcemu človeku do hlavy, ako je možné, že nevzdelané, tupé, hlúpe a pre nevzdelanosť arogantné novinárske hyeny – prestitúti, [...]

trump

Trump v newyorskom procese ako svedok obhajoby nevypovedal, súd sa blíži ku koncu

21.05.2024 23:42

Exprezident čelí obžalobe, že sfalšoval tri desiatky finančných dokumentov s cieľom zakryť platbu pornoherečke. Ide o jednu zo štyroch obžalôb.

alkohol, metanolová kauza

Distribútor z metanolovej kauzy je na slobode, odpykal si väčšinu trestu

21.05.2024 23:13

Jiří Vacula v roku 2012 v Česku distribuoval smrtiaci metanol.

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 61607x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Autor blogu

Kategórie